Deputy Chief of Staff Operations

Brigadier general andrés gacio
Spanish marine corps

  

Brigadier General Gacio is Deputy Chief of Staff of Operations, Naval Striking and Support Forces NATO. He assumed this duty on 01 August 2018.

Born in El Ferrol (La Coruña), he joined the Navy in 1972 and after some years of service on board different ships he was admitted in the Naval Academy as Marine in August 1979 and graduated as First Lieutenant in July 1984.

He was promoted to Captain in July 1987, to Major in May 1996, to Lieutenant Colonel in July 2002, to Colonel in July 2011, and to Brigadier General in September 2015.

He graduated from the Joint Spanish War College in July 2000, Field Artillery Specialist, and also attended some other national, multinational, and NATO Courses.

After three years leading a Platoon, as a Captain he also commanded the 1st Company and the 3rd SP 155 Battery both in the Marine Brigade (Tercio de Armada) and also a Military Police Company in the Tercio del Sur Regiment (Protection Force). After a couple of years as a teacher in the Spanish Marine School, he also served aboard SPS "Aragon” as Combat Cargo Officer.

As a Major he performed a tour as Executive Officer of the 1st Landing Battalion (TEAR) and as Lieutenant Colonel he was Commanding Officer of the Artillery Battalion in the Marine Brigade (Tercio de Armada). Promoted to Colonel in 2011 he spent two years as Deputy Commander of the Marine Brigade (Tercio de Armada).

In operations, he commanded Marine Units and sub units in the NATO Stabilization Forces (SFOR) in Bosnia-Herzegovina and a Spanish/Moroccan battalion in Haiti as part of the UN Mission in Haiti (MINUSTAH). 

He performed tasks as ACOS Plans in the SP HRF (Maritime) HQ, the SP Marines General HQ, and the SP Fleet HQ. In NATO, he was J2 Current Operations Section Head in the former Joint Command Lisbon HQ from 2007 to 2010.

At the moment of his promotion to Brigadier General he was ACOS of Organic Plans in the Plans & Policy Division in the Spanish Navy General Staff. He later served as the Commanding Officer of the Protection Force for three years.

He was awarded eight times with the Naval, Army and Air Force Merit Crosses. He is also in possession of other national and international medals, such as the NATO Medal (Former Yugoslavia); the UN Medal (Haiti) and the Al-Istihkak Al-Askari Officer (Kingdom of Morocco).

He is married to Pepi, and they have two children. His interests are history, reading, and sports.

 

 

     SHAPESitemapContact UsDisclaimerFind us on...

 
 Facebook       Twitter       Flickr       YouTube